Goldman Sachs podniósł prognozę ceny złota

Od wybuchu pandemii COVID-19 Fed, czyli amerykański bank centralny, utrzymuje zerowe stopy procentowe. Jednocześnie podwyższona inflacja oznacza utratę wartości przez pieniądz, co często jest argumentem za inwestowaniem w kruszec. Jeżeli chodzi o 2021 rok, wedle prognostyków cena złota będzie utrzymywała się na stosunkowo równym poziomie, z możliwą zwyżką w ostatnich miesiącach. Zdaniem analityków PKO BP, polska gospodarka już w III kwartale znajdzie się w recesji.

W co inwestować w czasie wojny?

Oczywistymi propozycjami inwestycji są złoto i srebro. Towary te od początku konfliktu znacząco zyskały na wartości. Przez pierwsze 10 dni walk cena jednej uncji złota zanotowała wzrost o około 3% w porównaniu do cen przed wojną, natomiast cena srebra wzrosła o około 5%.

ROPA NAFTOWA Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu pozostają pod presją podaży. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych porusza się w okolicach 96 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent naruszyły już istotną psychologiczną barierę na poziomie 100 USD za baryłkę. Według Puppendahla kolejną kluczową prognozą dla metali szlachetnych jest to, że srebro ostatecznie przewyższy złoto jeżeli chodzi o procentowy wzrost w czasie. „Wciąż jesteśmy na wczesnym etapie hossy, która prawdopodobnie będzie najbardziej gwałtowna i pod względem procentowym największym hossą od czasu jego rozpoczęcia w latach 1999–2000” powiedział. „W średnim okresie spodziewałbym się, że w ciągu najbliższych trzech lat cena złota osiągnie od 3000 do 5000 USD za uncję.

Kurs złota – prognozy

Zgodnie z powyższą realną prognozą złota na powyższym wykresie zaznaczono granice ruchu ceny dla każdego miesiąca. Oczekiwany zakres cenowy został obliczony przy pomocy indywidualnego wskaźnika, Wstęg Bollingera. W tabeli poniżej te same dane przedstawione zostały w postaci tekstowej. Tu cena złota posiada podwyższoną zmienność i może dokonywać szybkie ruchów. Czerwona strefa od 2,618 do 3,618 wg poziomów Fibonacciego.

– Dobrą wiadomością dla złota jest to, że wiele zacieśnień monetarnych jest już wycenionych, co jest głównym argumentem przeciwko niedźwiedziom. Zwiększone ryzyko recesji sprawi, że inwestorzy będą poszukiwać bezpiecznych przystani. Nie jestem pewien, czy to wystarczy, aby wypchnąć kurs uncji złota powyżej 1870 dolarów i wywołać większy rajd. Jednak w obliczu rosnącego prawdopodobieństwa wystąpienia recesji, argumenty przemawiające za bykami są tak dobre, jak nie były od pewnego czasu – twierdzi Craig Erlam z OANDA. Przez ostatnie trzy miesiące Rosjanie zakupili ponad 5,5 tony złota – wynika z informacji udostępnionych przez Światową Radę Złota . Oznacza to wzrost popytu na kruszec w tym kraju aż o 293% w stosunku do analogicznego II kwartału z ubiegłego roku.

Dyskusje nt. Kontrakty terminowe na złoto

Jednak według niego planowany przez Fed cykl zaostrzania polityki może hamować wzrost cen złota. Efektem może być ograniczenie zwyżek cen, a nawet tendencja do poruszania się ich w przedziale wahań. Goldman Sachs prognozuje, że do końca roku cena złota osiągnie dolarów za uncję, o ile utrzyma się wysoka inflacja, a gospodarka nadal będzie słabnąć.

Jakie złoto najłatwiej sprzedać?

Najlepiej sprzedawać złoto u profesjonalnych, licencjonowanych dystrybutorów lub producentów, jeżeli ci świadczą usługę skupu. W komfortowej sytuacji są inwestorzy, którzy nabyli złote sztabki lub monety z prawem odsprzedaży.

Prawdopodobnie status złota jako głównego instrumentu, zabezpieczającego przed inflacją doprowadzi do dalszego wzrostu cen i XAU przekroczy poziom $2000 za uncję. W lipcu rozpoczął się trwały wzrost z powodu gwałtownego spadku dochodowości w USA. Jednak od 6 do 9 sierpnia cena znacznie spadła w związku z pojawieniem się mocnych danych na temat rynku pracy w USA. Trend spadkowy rozpoczął się na początku jesieni 2021 r., a 29 września cena spadła do $1726,11 za uncję przez wyższą dochodowość w USA. Następnie złoto rosło w ciągu półtora miesiąca i 18 listopada osiągnęło $1866,96.

Znaczenie inwersji krzywej rentowności dla złota

Za nami bardzo zmienny i nerwowy tydzień na rynkach finansowych. Głównym wydarzeniem minionych dni była środowa decyzja Fedu ws. Rynek w pierwszej reakcji bardzo się ucieszył, bowiem na konferencji Jerome Powella podkreślono, że kwestia podwyżki stóp .. Nowe szczyty dolara i rentowności długu USA odbiły swoje piętno na wycenach złota. Zakładając wyczerpanie arsenału „jastrzębich zaskoczeń” ze strony Fed, zachowanie kruszcu powinno ulec w kolejnych tygodniach poprawie.

Związane one są również z innymi czynnikami, które prowadzą do wzrostu cen – zbyt duże wydatki i podaż pieniądza, brak stabilizacji politycznej i tracenie na wartości waluty. Eksperci z Coin Price Forecast oczekują, że cena otwarcia 2025 roku sterling skoki, dolar spada na brexit czynienia optymizmu wyniesie $2622. Trend wzrostowy będzie trwał do połowy roku i cena osiągnie $3822. Odbudowa będzie dość szybka, wartość XAU będzie rosnąć do połowy 2028 roku i osiągnie poziom $3799. Od tej pory wzrost będzie postępować szybszym tempem.

Srebro również może wzrosnąć z 18 do 50 USD w ciągu najbliższych trzech lat.””. Zdaniem ekonomistów MUFG, złoto znalazło się w najbardziej korzystnym otoczeniu od 10 lat, z uwagi na poziom inwestycji w kruszec, popyt ze strony banków centralnych oraz wysoki popyt konsumencki. Stagflacja (połączenie stagnacji z inflacją) jest bardzo wymagającym okresem dla inwestorów. W przeszłości w takim otoczeniu rynek metali szlachetnych pozwalał nie tylko zachować, ale i zwiększyć siłę nabywczą i deklasował rynki akcji oraz długu.

kurs złota prognozy

Jeśli zmieni się trend, w oparciu o który powstały prognozy, metale szlachetne mogą doświadczyć wyraźnej korekty rynkowych cen. Ponadto same banki centralne wpływają na cenę kruszcu poprzez kupno i sprzedaż jego dużych ilości. Wedle analityków do 2050 roku jego eth/usd wartość może sięgnąć nawet USD za uncję. Demografia jest po stronie Indii, ale potencjał wzrostu może być zablokowany przez samą skalę zmian, braków w edukacji i technologii. W Afryce jest jeszcze większy potencjał, ale „podróż jest także dłuższa i kręta”.

Popularność zyskało złoto – „bezpieczna przystań”, którego ceny dotarły dziś do poziomu 2000,69 USD/troz, najwyższego od sierpnia 2020 roku. Ustanowiony wówczas szczyt 2072,5 USD/troz wydaje się w zasięgu ręki. Po dynamicznych spadkach z poprzedniego tygodnia i początku bieżącego tygodnia, notowania złota wyhamowały zniżkę.

Sektor metali szlachetnych 2022: „Bój się, gdy inni są chciwi i bądź chciwy, gdy inni się boją”

Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Początek nowego tygodnia na rynku ropy naftowej póki co jest względnie spokojny. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w pobliżu 76 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba obecnie zapłacić około 79 USD. Wahania cen obu gatunków ropy są póki co niewielkie, a rynek wyczekuje na kolejn ..

kurs złota prognozy

Bank Anglii zdecydował o już drugiej podwyżce w cyklu. Tymczasem z gospodarek i rynków finansowych docierają już sygnały możliwego spowolnienia. Wzrost stóp procentowych zniechęca do inwestowania w nieprzynoszące odsetek ani dywidend złoto. Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest wydobycie metalu szlachetnego.

Posiadacze oszczędności ulokowanych w złocie nie powinni się jednak zbytnio martwić. Nie grozi nam na razie masowa wyprzedaż złota (postać fizyczna, kontrakty na złoto, produkty strukturyzowane oparte na złocie). Każdy z inwestorów zna dokładnie aktualną sytuację gospodarczą w Europie. Z dniem 1 kwietnia bieżącego roku, większość instytucji wycofała nawet tego typu depozyty z oferty. W ubiegłym roku na inwestycję w złoty kruszec zdecydowało się ok. 40 tysięcy osób. W 2011 roku mieliśmy do czynienia z rekordowym poziomem ceny złota na światowych rynkach – sięgającej nawet 1921 USD/uncja.

Amerykańska gospodarka kurczy się; notowania metali szlachetnych w poszukiwaniu kierunku – komentarz

Za uncję, będzie można mówić o załamaniu długoterminowej tendencji wzrostowej. Takiego ryzyka lepiej nie lekceważyć w sytuacji, kiedy walka banków centralnych z inflacją może zająć lata. Natomiast kolejne lata to, jak widzisz, stały wzrost cen złota. Eksperci przewidują, że do 2024 roku trend pozostanie byczy, a niewielka korekta nadejdzie dopiero w 2025. Narodowy Bank Węgier poniósł w ubiegłym tygodniu stopy procentowe o 185 punktów bazowych, z 5,9 do 7,75 proc.

Cena miedzi – po fatalnym rozpoczęciu tygodnia – wraca; nerwowo na rynku złota

Problemem Indii pozostaje jednak wysokie ubóstwo i stosunkowo niski poziom wykształcenia. Zarówno inflacja jak i ceny wynajmu nieruchomości w wielu polskich miastach nadal rosną, tym samym realny staje się scenariusz niewypłacalności części najemców. Ceny złota pójdą jeszcze w górę – wynika z prognozy ekonomistów Goldman Sachs – najbardziej wpływowego banku hawkish forex na świecie. To odpowiednie słowo, bo to, co działo się na wielu surowcach/produktach można jedynie określić mianem „szaleństwo” (o tym więcej w części poświęconej inflacji). Ceny rosły i to rosły potężnie (po sto i więcej procent) w wielu segmentach. Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna zakomunikowała plan zakończenia programu QE z początkiem marca.

Po silnych wzrostach z poziomu lokalnego wsparcia 1880$ w połowie ubiegłego tygodnia widoczny jest powrót do tych wartości. Technicznym uzasadnieniem takiej sytuacji może być tygodniowy opór 1960$. Niepewność dotycząca wojny w Ukrainie nadal nadaje ton na rynkach surowcowych. W ostatnich dniach optymistyczne doniesienia przeplatają się z obawami o przedłużanie się konfliktu, co w praktyce przekłada się na nerwową konsolidację na wykresach cen wielu surowców i towarów. W dniu 8 marca kontrakty terminowe na złoto rozliczane ..